ART Orjin Sanat 

“NOISE-Water-Meat” sergi serisinin ikinci serisi “Water” Orjin Sanat’ta

WATER/SU

March 2-31 Mart, 2018

Space Debris‘in Orjin Sanat ‘ta başlattığı “Noise-Water-Meat” sergi serisinin ikinci serisi “Su” 2-31 Mart tarihleri arasında Orjin Maslak‘ta görülebilir.

Dilerseniz e-posta listemize kaydolup nitelikli etkinlik haberlerine bizden ulaşabilirsiniz.

Artists/Sanatçılar:

Zeynep Birced, Melis Bürsin, Sırma Doruk, Christian Hansen, Seyhan Musa, Alison Luntz & Katie Nadworny, Louisa Marie Summer, Ayça Telgeren

Visiting Hours/Ziyaret Saatleri:

Salı’dan Cuma’ya 11:00-18:00, Cumartesi 12:00-17:00

“Water/Su” adlı sergi hafıza olgusunu ve oluşumunu kişisel duyumdan kolektif duyuma, farklı merceklerden yansıtarak dijital ve manipüle edilmiş versiyonlarımızı doğanın, insan tabiatının ve seslerin imgelerini kullanarak betimleme dilediğinde. Sanatçılar suyun akuşkan ve duru özelliklerine gönderme yaparken, suyun hafızasının varoluş biçimlerini eserlerinde bir metafor olarak ele alıyor.

Dördüncü yüzyıl filozofu Aristotle hatırlamayı, mum üzerinde izlenimler bırakmaya benzetir; anıların insanın hafızasında yükleyip sonradan tekrar eriştiği, gerçekliğin kopyaları olduğu inancı da oldukça yaygındır. Yirmi birinci yüzyılda ise hatırlamak ve hatırlanmak için ‘akıllı’ aygıtlarımızın bizim için yüklediklerine güveniyoruz. Aslında, hatırlanan, deneyimlerin ayrıntılardan çok özetini barındırıyor, ve biz hatırlamanın beynimizin nöral geçitlerinden intikal eden manipüle edilmiş bir süreç olduğunu unutuyoruz.

Sergide yer alan eserler görsel bellekle yankı belleği arasında ilişki kurarak hafızayı zihinsel bir süreç olarak ele alır ve romantikleştirilen hafızanın kişisel ve toplum dinamiklerin etkisinde modern bir trajedi döngüsüne girdiğini önerir.

“Bize yüzeyde dokunanı ve yeniden anımsamak için yarattığımızı burada deneyimlemeniz için gözlerinizin önünde aksettik”

//

The exhibition “Water” reflects upon the notion of the phenomenon water memory and how memory itself is formed through diverse lenses ranging from personal to collective ones, featuring digitized and manipulated versions of ourselves, and utilizing the lexicon of nature and human physique with corresponding sound elements. The qualities of water is taken as a metaphor in creation of the works displayed.

The fourth century B.C.E. Greek philosopher Aristotle compared memorizing to making impressions in wax, and the belief that memories are copies of reality that a person stores and later retrieves has been widespread. In 21st century, we trust what our ‘smart’ gadgets store forus to ‘remember’ and to be ‘remembered’. In reality, much that is remembered captures the gist rather than the details of the original experiences, and we forgt remembering is often a process of reconstruction, manipulated through the neural passages of our brain.

The works included in the exhibition re-visits and re-consolidates echoic (aural) memory tandem with iconic (visual) memory as a mental process, in a playful way, suggesting the tragedy of romantic memory in relation to personal and collective spatial instances.

“What has touched us on the surface and what we recreate to recall is translated here before your eyes to experience.”

Orjin Sanat, Orjin Maslak İş Merkezi Kat -2 Eski Büyükdere Cad. No: 27, Maslak ‘ta yer alıyor.

SPACE DEBRIS

info@spacedebrisart.org

+90(212) 244 21 31

Kemankeş Mahallesi Hoca Tahsin Sokak, No: 15/KAT 1 Karaköy, Beyoğlu / Istanbul


Bu yazıdaki referanslar:

spacedebrisart.org

orjinmaslak.com

REFS Production danışmanlık öneri paketleri hakkında bilgi alın.

REFS Production 2018

Subscribe our YouTube Channel!

Follow us on Instagram!

Views All Time
Views All Time
243
Views Today
Views Today
3
Tüm medya mecralarında REFS Production 'ı takip ediniz.

Related posts

LIVE NOW! CLICK TO VIEW.
CURRENTLY OFFLINE